Konkurs Świecowy 2019 (wyniki na dole strony)
1) Ogłaszam Konkurs Świecowy na najbardziej oryginalną świecę parafinową, nowość w technikach świecowania lub w projekcie lub nowe twórcze wykorzystanie starych technik, w 3 kategoriach:
a) – jedno dzieło (jedna świeca parafinowa) wykonane dowolną techniką świecową, dowolnej wielkości
b) – cała twórczość świecowa (parafinowa) jednej osoby,
c) – twórcze ujęcie techniki świec z roślinami (stwórzcie świece kwiatowe inne niż moje!).
Więcej o tym, dlaczego ogłaszam konkurs i jaka historia za tym stoi, tutaj: http://blog.swieceosobiste.pl/dlaczego-czasem-trzeba-byc-wdziecznym-plagiatorom/
Wzorem dla tego konkursu jest japoński konkurs Tomos. W 2017 odbyła się pierwsza edycja mojego polskiego konkursu. Wyniki możecie obejrzeć tu: http://warsztatyswiecowe.pl/konkurs-swiecowy-2017/
A to konkurs zeszłoroczny: http://warsztatyswiecowe.pl/konkurs-swiecowy-2018/
Wierzę, że ten konkurs pomoże nam stworzyć w Polsce kulturę świecową, a więc dobre środowisko rozwoju twórczości świecowej, uczciwości twórczej i wzajemnej motywacji, by ciągle podnosić sobie poprzeczkę.
2) Nagrody: największą nagrodą jest samo stworzenie takiego dzieła i świadomość, że się posiada własne wewnętrzne moce twórcze 🙂 Ale oprócz tego ze swojej strony oferuję na nagrody dobra materialne i niematerialne: książki o tworzeniu świec, gratisowe indywidualne warsztaty u mnie z dowolnej techniki lub grupy technik, zniżkę na dowolne warsztaty grupowe z dowolnej techniki a także promocję Facebookowej strony zwycięzcy na mojej Facebookowej stronie przez 2 tygodnie. Nagrody będę przyznawać, kierując się rozeznaniem, co komu najbardziej by się przydało i cieszyło 🙂
W tym roku sponsorem nagród materialnych w postaci parafin, barwników, knotów i zapachów będzie firma Armina (będą to bony na zakupy w sklepie), prowadząca godny zaufania sklep z najlepszymi materiałami do tworzenia świec. https://armina.pl/92-strefa-diy
3) Termin końcowy nadsyłania zdjęć świec – 31 grudnia 2019 roku o północy. Ogłoszenie wyników kilka dni później, czyli na początku stycznia 2020 r.
4) Zdjęcia proszę przysyłać do mnie na adres swieceosobiste@swieceosobiste.pl w tytule maila KONKURS ŚWIECOWY 2019. Zdjęcia świec mają być:
- bez aranżacji,
- w formacie KWADRATU,
- na białym tle,
- dobrej rozdzielczości,
- dobrej jakości (wystarczy sfotografować świecę na tle białego kartonu lub kartki, bez lampy błyskowej).
- Proszę podać wymiary świecy z każdego zdjęcia.
Zdjęcia, które nie będą spełniały tych podstawowych wymogów, nie będą w ogóle rozpatrywane.
5) Warunkiem udziału w konkursie jest stworzenie świecy lub świec (w przypadku całej twórczości) funkcjonalnych (to znaczy dobrze przemyślanych pod względem użyteczności i bezpieczeństwa), oryginalnych (naśladownictwo kogoś z końca świata nadal jest naśladownictwem) i pięknych.
Nie trzeba być uczestnikiem moich warsztatów!
Nie jest ważne, gdzie i u kogo się uczyliście – ważne, co w was zostało, jak to przetworzyliście. Biorący udział w konkursie wyrażają zgodę na publikację swoich zdjęć oraz imienia i nazwiska (pseudonimy z Facebooka nie wchodzą w grę). Nagrody wysyłalne będę wysyłać (ja i sponsor Armina), na warsztaty trzeba się będzie wybrać do Sopotu i ponieść koszty wybrania się ;), ale same warsztaty będą albo gratisowe, albo zniżkowe – wedle ogłoszenia wyników.
6) Zastrzegam sobie prawo decyzji o publikacji zgłoszeń. W przypadku osób, które brały udział w Konkursie Świecowym 2018, proszę pamiętać, że nie mogą to być prace zgłoszone poprzednio. Jeśli ktoś startuje w kategorii „cała twórczość”, proszę nadsyłać twórczość tegoroczną.
Wyniki Konkursu Świecowego 2019
Co było dla mnie ważne w tym roku? Nowość, świeżość, spójność i osobowość twórców, którzy zaszczycili nas zgłoszeniami na Konkurs Świecowy 2019. Bardzo trudno się ocenia według takich kryteriów… Trzeba patrzeć na świece i lampiony jako na całościowe dzieła, ale i na ich miejsce w twórczości danej osoby, na ich relację do możliwości twórcy, na doskonałość techniczną i spójność oraz dojrzałość projektu wobec innych projektów. Być może, gdyby wziąć pod uwagę inne kryteria, wyniki wyglądałyby inaczej.
Postanowiłam w tym roku oprócz nagród i wyróżnień „rozdać” pochwały i zachęty. Chcę w ten sposób uniknąć tego, co musi być w konkursie i jest jego zmorą, czyli podziału na wygranych i „przegranych”. Jeśli ktoś nie otrzymuje nagrody, to nie dlatego, że jego dzieła są złe, tylko dlatego, że przy ważeniu wszystkich kryteriów, uwzględnianiu wszystkich racji także między zgłoszeniami, taki wynik się ułożył. Czasem brakowało mi tylko tego, żeby zobaczyć więcej niż zostało zgłoszone.
I czekam na Wasze świece i lampiony w Konkursie Świecowym 2020!