Konkurs Świecowy 2018 (wyniki na dole strony)
Konkurs na najbardziej oryginalną świecę parafinową, nowość w technikach świecowania lub projekcie lub nowe twórcze wykorzystanie starych technik w 3 kategoriach:
- jedno dzieło (jedna świeca parafinowa) wykonane dowolną techniką świecową, dowolnej wielkości
- cała twórczość świecowa (parafinowa) jednej osoby,
- twórcze ujęcie techniki świec z roślinami (stwórzcie świece kwiatowe inne niż moje!).
Więcej o tym, dlaczego ogłaszam konkurs i jaka historia za tym stoi, tutaj: http://blog.swieceosobiste.pl/dlaczego-czasem-trzeba-byc-wdziecznym-plagiatorom/
Wzorem dla tego konkursu jest japoński konkurs Tomos. W 2017 odbyła się pierwsza edycja polskiego konkursu. Wyniki możecie obejrzeć tu: http://warsztatyswiecowe.pl/konkurs-swiecowy-2017/
Wierzę, że ten konkurs pomoże nam stworzyć w Polsce kulturę świecową, a więc dobre środowisko rozwoju twórczości świecowej, uczciwości twórczej i wzajemnej motywacji, by ciągle podnosić sobie poprzeczkę.
Warunkiem udziału w konkursie jest stworzenie świecy/lampionu lub świec/lampionów (w przypadku całej twórczości) funkcjonalnych (to znaczy dobrze przemyślanych pod względem użyteczności i bezpieczeństwa), oryginalnych (naśladownictwo kogoś z końca świata nadal jest naśladownictwem) i pięknych. Nie trzeba być uczestnikiem moich warsztatów! Biorący udział w konkursie wyrażają zgodę na publikację swoich zdjęć oraz imienia i nazwiska (pseudonimy z Facebooka nie wchodzą w grę).
Nagrodami w tym roku będą formy do świec, parafiny i barwniki oraz gratisowy udział w warsztatach. Nagrody wysyłalne będę wysyłać, na warsztaty trzeba się będzie wybrać do Sopotu i ponieść koszty wybrania się ;), ale same warsztaty będą indywidualne i gratisowe.
Zdjęcia własnych dzieł (format: kwadrat, białe tło, dobra jakość) należy przesłać do 31 grudnia 2018 roku na podany w zakładce Kontakt mail.
Wyniki Konkursu Świecowego 2018
To już drugi Konkurs Świecowy. Byłam ciekawa, kto się w tym roku pojawi nowy, kto cały rok pracował, a kto zdecydował się w ostatniej chwili, kogo zeszłoroczna nagroda zmotywowała, a kto się na mnie obraził/nie obraził 😉
W tym roku wybór był dla mnie jeszcze trudniejszy. Musiałam z całych sił pilnować się nie tylko przed subiektywną sympatią osobistą wobec osób, które znam z warsztatów, ale i powstrzymywać myśli „przecież ona dostała nagrodę w zeszłym roku, nie mogę nagradzać tych samych osób” lub „ojej, nie nagrodziłam jej w zeszłym roku, może teraz powinnam” 😉 Te pokusy są przecież niemerytoryczne i krzywdzące…
Jakie merytoryczne względy zatem decydowały? Po pierwsze: świeżość pomysłów, ponadprzeciętna kreatywność. Po drugie: „czystość” technik świecowych. Po trzecie: techniczna biegłość. Czy to są w ogóle sprawiedliwe kryteria? Od razu Wam powiem: nie 😉 Czy można bowiem porównać czyjąś wytrwałą i ciężką pracę z jednorazowym, ale genialnym „wyskokiem”? Czy to jest „fair”, że ktoś jest niestaranny, ale kreatywny, a ktoś inny poprawny, ale doskonały technicznie?
Ja w świecowaniu szukam „tego czegoś”. Macie rację, to kompletnie niejasne kryterium. Dlatego nad twórczością każdego uczestnika postarałam się wypisać szczegółowe uzasadnienie.
Nagroda Grand Prix w kategorii „Cała twórczość świecowa (parafinowa)” – Anna Buchalska
I nagroda w kategorii „Cała twórczość świecowa (parafinowa)” – Vicky Jankiewicz-Pezler
I nagroda w kategorii „Jedno dzieło parafinowe” – Marzena Hafiz Amjid
II nagroda w kategorii „Jedno dzieło parafinowe” – Ewa Nowak
II nagroda w kategorii „Cała twórczość świecowa (parafinowa)” – Agnieszka Adaszak
Wyróżnienie w kategorii „Jedno dzieło parafinowe” – Iwona Heij
Wyróżnienie w kategorii „Jedno dzieło parafinowe” – Agnieszka Zielonka
Wyróżnienie w kategorii „Jedno dzieło parafinowe” – Małgorzata Wąs
Dziękuję za udział i wspaniałe prace pozostałym uczestnikom: Annie Sajkowskiej, Małgorzacie Grucy, Izabeli Pytkowskiej, Danucie Wiśniewskiej, Katarzynie Lubelskiej, Justynie Wątrobie.
Niech parafina będzie z Wami i w tym roku, co zobaczymy w Konkursie Świecowym 2019!